Pes po myslivecku

  

    Pes náleží k čeledi šelem psovitých. Podle toho má jeho chrup v dolní čelisti 6 zubů předních (řezáky) po každé straně jeden špičák a za ním 7 stoliček, v horní čelisti je stoliček jen 6. Zuby špičáky se nazývají kly nebo zbraně. V horní čelisti čtvrtá a v dolní čelisti pátá stolička se nazývají trháky (největší stoličky.).

    Myslivecké názvy - pes má hlavu, tlama je morda, čenich nos, oči světla, jazyk lízák, uši slechy, převislé boltce závěs, nohy běhy, prodloužená srst na bězích praporec, varlata ráže, pohlavní úd psa pyj, feny přezka, ocas prut (krátkosrstí) nebo oháňka (dlouhosrstí). Prut se u některých druhů psů zkracuje, kupíruje. Kývý-li pres prutem nebo oháňkou, říkáme že zvoní.

    Pes pohlavně dospívá již prvním rokem, fena hárá kolem 10 měsíců. Hárání e opakuje v půlročních obdobích, trvá 2 až 3 týdny. Fena nemá být kryta v prvém roce, ale teprve až při druhém nebo třetím hárání. fena nosí nebo těžká od krytí 9 týdnů a vrhá 63. nebo 64. den stěňata (oštění se).

    Při pronásledování zvěře pes vydává (štěká). Smečka psů při štvaní hraje (vydává různými hlasy). Živou zvěř pes zastavuje a zaštěkává, nalezenou zhaslou zvěř štěkotem hlásí nebo oznamuje. Střídavé štěkání a vyjí se nazývá lání. Pes hledá zvěř s nízkým nosem nebo s vysokým nosem, bere horní vítr. Jde li pes po barvě nebo stopě zvěře, říkáme, že ji sleduje. V blízkosti zvěře větří (pátrá čichem), až ji bezpečně navětří. Ohaři navětřenou zvěř ve ztuhlém postoji vystavují a značí (pes stojí).

Pes slídič prohledává současně houštiny )slídí), vyzvednutou zvěř pronásleduje a nahání střelci. Pes užívaný ke spolehlivému sledování postřelené zvěře po barvě se nazývá barvář. při lovu lišek a jezevců v brlohu, to je k práci pod zemí čili k norování, užíváme plemen psů zvaných norníci. Psi, kterých se užívalo v rozlehlých lesíních komplexech k honění a k vyhánění zvěře na stanoviště střelců, se jmenují honiči.

 

Použitá literatura: Oskar Kroutil: Chov a výcvik všetstranného ohaře, Brázda 1949